Smichoff (Smíchov, Off)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Dobrá přístupnost MHD (tramvaj, metro), blízkost centra. Za parkování v areálu se platí.

Obsluha stěny je na velmi dobré úrovni ochotou i rychlostí. V podvečerních hodinách, kdy návštěvnost graduje, je vždy na recepci přítomno více členů obsluhy, ale když je zde okolo 18h 11 lidí ve frontě a ty si půjčují věci, tak je to zdlouhavé. Součástí stěny je i lezecký obchod.

Občerstvení aktuálně funguje v novém místě a bohužel smrad z pečení, smažení jde stále do haly i přes nově instalované digestoře.

Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh a i zimní bunda se vejde. Boty se zanechávají před vstupem do šaten.

Ve vnitřních prostorách lezecké haly je dětský koutek (prolézačka) a ocelová skluzavka – bohužel obojí má přímo vstup/výstup z prostorů stěny a rozdováděné, pobíhající děti prostě na stěnu z bezpečnostních důvodů nepatří. Uvidíme, jak dlouho bude tato nevhodná situace ještě trvat.

Vstupné je rozdílné podle dne v týdnu, denní doby. Od začátku října 2019 došlo k velmi výraznému zdražení, k tomu se nedají v prime time užít karty MS. Už několik let upozorňuji na nefér snížené vstupné pro ženy.

 

Hodnocení: 6 z 10

 

Stěna, cesty

Stěna je rozdělena na 3 rozhlehlé prostory – haly. Největší hala s výškou cca 15m poskytuje položené, kolmé, převislé, břichovité, 3D a krátké střechovité profily, které ještě vytvářejí různé možnosti koutů a hran. Už to dělá obrovské množství variací. Dále zde najdete i „pískařský“ koutek se sokoly a spárami, který však aktuálně zdevalvovali instalací navijáku, díky množství zkoušejících tak trpí pískování překližky. Pro začínající je zde výklenek s předinstalovanými lany. V této hale jsou celkem aktuálně 5 navijáků umístěných v cestách s expreskami. Smažení, pečení z občerstvení je zde bohužel cítit.

Druhá hala má lehce položené, kolmé a převislé profily. Na velké galerii umístěné nad dětským koutkem jsou instalovaná lana a navijáky poskytující lezení zejména začátečníkům.

Třetí hala je věnovaná pouze boulderingu. Hodnotím však pouze stěnové lezení s lanem, takže hodnocení třetí haly není provedeno.

Cesty v obou halách jsou od více stavěčů, kteří používají chyty osvědčených výrobců. Je málo stěn, které umožní lezci v obtížnosti 5 – 8 UIAA lézt takové množství cest jak v kolmém, tak i různě převislém profilu. Bohužel však užívání v jednotlivých cestách od jednoho výrobce a jen určité série neumožňuje stavěčům asi většÍ tvořivost. V cestách chybí mezistupy pro menší lezce. Celkově jsou cesty do obtížnosti 6+ trochu bez nápadu a většinou je v nich jeden těžší - silovější krok. Cesty od 7- už začínají poskytovat pěkné lezení. Zejména v prostřední hale se cesty v obtížnostech 7 - 8 velmi povedly, stejně jako cesty na 3D stěně. Pro výkonnostně založené lezce jsou zde i tři destíky cest v obtížnostech 8+ až 11.

Stavěči po dostavění cesty umísťují papírky s návrhem klasifikace a lezci tak mohou po přelezení vyjádřit svoje hodnocení, než se zde objeví finální cedulka s názvem cesty a klasifikací.

Snaha nabídnout co nejvíce možností lezcům v běžném rozsahu obtížností (5-8 UIAA) způsobuje, že se cesty někdy překrývají. Zvláště v menší hale jsou často nesmyslně přes sebe chyty cest obtížnosti 5 a 7/8, při lezení vyšší obtížnosti se tak vyhýbáte velkým chytům z lehké cesty. Návštěvnost má také někdy vliv na oklouzanost cest, zvláště pokud se jedná o hladší typ chytů. Častější obnova cest, vzhledem k obrovské návštěvnosti této stěny, by byla více než vítána. Pokud sundají část cest, ať už při obnově či pro závody, není snížené vstupné a nezmiňují to na svých webových stránkách.

Stěna má všude gumové bezpečností podlahy a expresní smyce jsou v mailonách fixovány. Chyty jsou upevněny dobře. Celkově je stěna udržována.

Hala je v zimě vytápěna tepelnými zářiči a bohužel je tam vyšší teplota, než by bylo vhodné. Jistič opravdu nepotřebuje mít komfort pro tričko s krátkým rukávem. Odvětrání v létě zajišťují střešní okna, ale za slunečných letních dnů je v horko. Instalace otevření všech střešních oken by bylo vhodná, stejně jako vytvoření/otevření stěny/haly někam ven, aby vzniknul kýžený komínový efekt.

V posledních letech zde byla v hlavní návštěvní špičce (17 – 21) doslova "hlava na hlavě". O zimních nebo sychravých víkendech je hala zaplněna od rána do večera. Množství lezců by nemusel být možná ani takový problém, kdyby se dodržovaly metodická pravidla. Dbáte-li o vlastní bezpečnost, tak si tady ve vytížených časech, nelezete-li 8+ a více, moc bezpečně nezalezete. Nemáte totiž náladu pořád někomu vysvětlovat, že lezci nemohou být v žádné části cesty nad jiným lezcem či jističem a těm na navijáku, že nesmí lézt mimo přímou linii.

 

Hodnocení: 7 z 10

 

Bezpečnost
+ expresní smyce jsou v mailonách zafixovány
+ gumová bezpečností podlaha
+ cesty začínající rovnou do střechových převisů mají na nástupech bouldermatky

- samojistící navijáky jsou v cestách s expreskami a to působí problémy, zejména naviják v koutě při použití tak často zabere další 3 linie.

- pobíhající děti, skluzavka i dětský koutek ústící přímo do lezecké haly

- enormní množství lezoucích bez správných bezpečnostních návyků v návštěvních špičkách


Hodnocení ve špičce: 6 z 10

Hodnocení mimo špičku: 9 z 10

 

Závěr
Smíchovská stěna má prvotřídní profily a velmi dobré cesty. Bezpečnost samotné stěny (gumová podlaha, fixace a prodloužení expresek) je na skvělé úrovni. Vstup/výstup na dětskou prolézačku a skluzavka ústící do lezecké haly jsou nesmyslné a příčinou pro pobíhající děti.

Lezení se stává masovým sportem a tato stěna patří k jedněm z nejnavštěvovanějších. Přístup účastníkům bez znalostí základního kurzu pro umělé stěny a zřejmě i fyziky základní školy, nebo navození prostředí „dětské atrakce“ dělá atmosféru těžko snesitelnou. Pokud jste schopni se rozlézat a lézt v obtížnostech 7 a výše, dokážete se částečně uvedenému v „prime time“ vyhnout, ale ve velké hale jste odsouzeni jen k lezení převisů, v druhé hale se z hlediska bezpečnosti k cestám nedostanete. Bohužel je tak nutno tuto stěnu aktuálně hodnotit velmi rozdílně - ve špičce a mimo špičku - z hlediska bezpečnosti i komfortu. A je nutno konstatovat, že „mimo špičku“ je v poslední době už jen všední den dopoledne.

Uvidíme, co se stěnou udělá výrazné zvýšení vstupného a omezení karet MS.

 

Celkem ve špičce 19 z 30
Celkem mimo špičku 22 z 30

 

PROFILOVĚ PERFEKTNÍ STĚNA POSKYTUJÍCÍ VELKÝ VÝBĚR CEST A TRÉNINK. PĚKNÉ CESTY OD OBTÍŽNOSTÍ 6+/7-. VE ŠPIČCE DAVY "TAKYLEZCŮ" A POBÝHAJÍCÍ DĚTI SNIŽUJÍ VÝRAZNĚ BEZPEČNOST A KOMFORT. VSTUPNÉ VÝRAZNĚ ZDRAŽILO! PŘES PŮL ROKU STARÉ CESTY. PŘI OBNOVĚ CEST NENÍ VSTUPNÉ SNÍŽENO.

Hodnocení provedeno 10/2019