Smichoff (Smíchov, Off)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Dobrá přístupnost MHD (tramvaj, metro), blízkost centra. Za parkování v areálu se platí.

Obsluha stěny je na velmi dobré úrovni ochotou i rychlostí. V podvečerních hodinách, kdy návštěvnost graduje, je vždy na recepci přítomno více členů obsluhy, ale když je zde okolo 18h 11 lidí ve frontě a ty si půjčují věci, tak je to zdlouhavé. Součástí stěny je i lezecký obchod.

Občerstvení aktuálně funguje v novém místě a bohužel smrad z pečení, smažení jde stále do haly i přes nově instalované digestoře.

Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh a i zimní bunda se vejde. Boty se zanechávají před vstupem do šaten.

Ve vnitřních prostorách lezecké haly je dětský koutek (prolézačka) a ocelová skluzavka – bohužel obojí má přímo vstup/výstup z prostorů stěny a rozdováděné, pobíhající děti prostě na stěnu z bezpečnostních důvodů nepatří. Uvidíme, jak dlouho bude tato nevhodná situace ještě trvat.

Vstupné je rozdílné podle dne v týdnu, denní doby. Od začátku října 2019 došlo k velmi výraznému zdražení, k tomu se nedají v prime time užít karty MS. Už několik let upozorňuji na nefér snížené vstupné pro ženy.

 

Hodnocení: 6 z 10

 

Stěna, cesty

Stěna je rozdělena na 3 rozhlehlé prostory – haly. Největší hala s výškou cca 15m poskytuje položené, kolmé, převislé, břichovité, 3D a krátké střechovité profily, které ještě vytvářejí různé možnosti koutů a hran. Už to dělá obrovské množství variací. Dále zde najdete i „pískařský“ koutek se sokoly a spárami, který však aktuálně zdevalvovali instalací navijáku, díky množství zkoušejících tak trpí pískování překližky. Pro začínající je zde výklenek s předinstalovanými lany. V této hale jsou celkem aktuálně 5 navijáků umístěných v cestách s expreskami. Smažení, pečení z občerstvení je zde bohužel cítit.

Druhá hala má lehce položené, kolmé a převislé profily. Na velké galerii umístěné nad dětským koutkem jsou instalovaná lana a navijáky poskytující lezení zejména začátečníkům.

Třetí hala je věnovaná pouze boulderingu. Hodnotím však pouze stěnové lezení s lanem, takže hodnocení třetí haly není provedeno.

Cesty v obou halách jsou od více stavěčů, kteří používají chyty osvědčených výrobců. Je málo stěn, které umožní lezci v obtížnosti 5 – 8 UIAA lézt takové množství cest jak v kolmém, tak i různě převislém profilu. Bohužel však užívání v jednotlivých cestách od jednoho výrobce a jen určité série neumožňuje stavěčům asi větši tvořivost. V cestách chybí mezistupy pro menší lezce. Celkově jsou cesty do obtížnosti 6+ trochu bez nápadu a většinou je v nich jeden těžší - silovější krok. Cesty od 7- už začínají poskytovat pěkné lezení. Zejména v prostřední hale se cesty v obtížnostech 7 - 8 velmi povedly, stejně jako cesty na 3D stěně. Pro výkonnostně založené lezce jsou zde i tři destíky cest v obtížnostech 8+ až 11.

Stavěči po dostavění cesty umísťují papírky s návrhem klasifikace a lezci tak mohou po přelezení vyjádřit svoje hodnocení, než se zde objeví finální cedulka s názvem cesty a klasifikací.

Snaha nabídnout co nejvíce možností lezcům v běžném rozsahu obtížností (5-8 UIAA) způsobuje, že se cesty někdy překrývají. Zvláště v menší hale jsou často nesmyslně přes sebe chyty cest obtížnosti 5 a 7/8, při lezení vyšší obtížnosti se tak vyhýbáte velkým chytům z lehké cesty. Návštěvnost má také někdy vliv na oklouzanost cest, zvláště pokud se jedná o hladší typ chytů. Častější obnova cest, vzhledem k obrovské návštěvnosti této stěny, by byla více než vítána.

Stěna má všude gumové bezpečností podlahy a expresní smyce jsou v mailonách fixovány. Chyty jsou upevněny dobře. Celkově je stěna udržována.

Hala je v zimě vytápěna tepelnými zářiči a bohužel je tam vyšší teplota, než by bylo vhodné. Jistič opravdu nepotřebuje mít komfort pro tričko s krátkým rukávem. Odvětrání v létě zajišťují střešní okna, ale za slunečných letních dnů je v horko. Instalace otevření všech střešních oken by bylo vhodná, stejně jako vytvoření/otevření stěny/haly někam ven, aby vzniknul kýžený komínový efekt.

V posledních letech zde byla v hlavní návštěvní špičce (17 – 21) doslova "hlava na hlavě". O zimních nebo sychravých víkendech je hala zaplněna od rána do večera. Množství lezců by nemusel být možná ani takový problém, ale bohužel zde pobíhají děti jejichž rodiče zřejmě vnímají stěnu jako dětský koutek. Dbáte-li o vlastní bezpečnost, tak si tady ve vytížených častech, nelezete-li 8+ a více, moc bezpečně nezalezete. Nemáte totiž náladu pořád někomu vysvětlovat, že lezci nemohou být v žádné části cesty nad jiným lezcem či jističem a těm na navijáku, že nesmí lézt mimo přímou linii.

 

Hodnocení: 7 z 10

 

Bezpečnost
+ expresní smyce jsou v mailonách zafixovány
+ gumová bezpečností podlaha
+ cesty začínající rovnou do střechových převisů mají na nástupech bouldermatky

- samojistící navijáky jsou v cestách s expreskami a to působí problémy, zejména naviják v koutě při použití tak často zabere další 3 linie

- pobíhající děti, skluzavka i dětský koutek ústící přímo do lezecké haly

- enormní množství lezoucích bez správných bezpečnostních návyků v návštěvních špičkách


Hodnocení ve špičce: 6 z 10

Hodnocení mimo špičku: 9 z 10

 

Závěr
Smíchovská stěna má prvotřídní profily a velmi dobré cesty. Bezpečnost samotné stěny (gumová podlaha, fixace a prodloužení expresek) je na skvělé úrovni. Vstup/výstup na dětskou prolézačku a skluzavka ústící do lezecké haly jsou nesmyslné a příčinou pro pobíhající děti.

Lezení se stává masovým sportem a tato stěna patří k jedněm z nejnavštěvovanějších. Přístup účastníkům bez znalostí základního kurzu pro umělé stěny a zřejmě i fyziky základní školy, nebo navození prostředí „dětské atrakce“ dělá atmosféru těžko snesitelnou. Pokud jste schopni se rozlézat a lézt v obtížnostech 7 a výše, dokážete se částečně uvedenému v „prime time“ vyhnout, ale ve velké hale jste odsouzeni jen k lezení převisů, v druhé hale se z hlediska bezpečnosti k cestám nedostanete. Bohužel je tak nutno tuto stěnu aktuálně hodnotit velmi rozdílně - ve špičce a mimo špičku - z hlediska bezpečnosti i komfortu. A je nutno konstatovat, že „mimo špičku“ je v poslední době už jen všední den dopoledne.

Uvidíme, co se stěnou udělá výrazné zvýšení vstupného a omezení karet MS.

 

Celkem ve špičce 19 z 30
Celkem mimo špičku 22 z 30

 

PROFILOVĚ PERFEKTNÍ STĚNA POSKYTUJÍCÍ VELKÝ VÝBĚR CEST A TRÉNINK. VE ŠPIČCE DAVY S VÝRAZNÝM FAKTOREM "TAKYLEZCŮ" A POBÝHAJÍCÍ DĚTI SNIŽUJÍ VÝRAZNĚ BEZPEČNOST A KOMFORT. VSTUPNÉ VÝRAZNĚ ZDRAŽILO A PŘITOM JSOU TADY I PŘES PŮL ROKU STARÉ CESTY.

Hodnocení provedeno 10/2019