BigWall (BW, Vysočany)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Jako většina stěn v Praze je i tato umístěna v bývalém výrobním závodu. Dopravní dostupnost hromadnou dopravou je velmi dobrá. Parkování je k dispozici, ale v obvyklou špičku 17 – 20h u stěny nezaparkujete, zvláště když ostatní firmy v areálu si vyhrazují pro sebe čím dál více míst, k tomu zde nechávají materiál (celá krytá zastávka MHD, palety) a dále jsou zde odstavené vraky aut.

Velké rošády se dočkalo vstupné i samotné podmínky vstupu. Sesterská stěna 13ky zavedla stejné registrace vstupu. To opravdu není každému po chuti a vysvětlení jsou i zde nepříliš logická. I když jste registrováni na 13tce, tak provádíte novou registraci zde. Registrační systém byl při našich návštěvách několikrát rozbitý a obsluha tedy pouštěla bez ní. Jen co však registrace fungovala, vyžadovala obsluha registraci a odmítala umožnit vstup bez registrace. Při vyplňování dat máte silný pocit, že než potvrzení o přečtení např. metodických pravidel, to vypadá leda na tahání osobních údajů a ještě rozdílných při registraci na místě nebo na webových stránkách (ta ještě stále není funčkní).

Dále je nutné vlastnit vstupní médium, to můžete použít z 13ky, jinak si ho musíte koupit. Takže k jednorázové návštěvě vás stěna neláká. Pro pravidelné návštěvníky je zase dosti kyselá věta: "Při ztrátě i zapomenutí je nutné koupit nové médium." Zřejmě nejsme jediní, které nové podmínky více než udivili, na recepci jsem během posledních 3 návštěv viděl odcházet lidi, kteří registraci či nákup kartiček odmítli a zřejmě jeli na jinou stěnu.

Bojem proti zákazníkům se stalo i vstupné, to bylo dříve odlišené na levnější vstup do části s boulderem+galerií a vstupné plné, které zahrnovalo i velkou lezeckou halu. Před pár měsíci se vstupné sjednotilo - platíte plnou cenu, což viditelně odlilo zákazníky zaměřené na boulder.

Na vstupní médium si sice můžete uložit peníze, ale jenom v násobcích 500,- a 1000,- Kč. Jenže z nich nejde platit občerstvení a byly zrušeny veškeré typy permanentek. Dotovat finanční toky stěny postrádá smysl.

Došlo ke zrušení možnosti vstupu na kartu MS, což zřejmě odlije velkou míru návštěvníků, kteří nemají lezení jako svůj hlavní koníček.

Za turnikety se nic nezměnilo; posezení, toalety, místo na zanechání bot před vstupem do šatem, kde jsou prostorné skříňky s ramínky. Bohužel však ramínka mizí a i trubka na ramínko ve skříňce bývá rozbitá. Zázemí i šatny jsou čisté, voda ve sprchách má dobrou teplotu.

Od velké lezecké haly jsou vstupní prostory odděleny skleněnou stěnou a vytápěny radiátory, v zimě je zde příjemné teplo. Nabídka občerstvení je standardní.

 

Hodnocení: 5 z 10

 

Stěna, cesty

Z hlediska lezení s lanem je pro trénink primárně určena hala. Výška haly je 20m a profilům není co vytknout; od lehce položených, kolmých až po dosti převislé se stropovými místy vytvářejí opravdu dlouhé cesty. Použití lana o délce 50m je nutností! Ty nejvíce převislé, z druhé strany položené, profily vedou po dvou pilířích. Dolezete-li převisy pilířů na konec, budete po spuštění hodně daleko od místa, kde jste začínali.

Dále je zde 3D stěna, malá položená stěna a jako bonbonek spárová širočinka a vysoký „komín“. Obnova cest je zde opět v delších intervalech, nyní jich je většina již přes půl roku starých (březen 2019), cesty do obtížnosti 7 UIAA, které vznikly za posledního půl roku nám připadají "bez myšlenky". Problematiku lze spatřovat v používání určité a omezené série chytů od jednoho výrobce v rámci každé cesty. S tím i dobrý stavěč nic nesvede. Dříve jste v položených cestách i nižší klasifikace potřebovali vybroušenou techniku nohou, nyní už tomu tak není. I cesty v kolmém a převisech jsou do klasifikace 7- spíše otázkou síly a vytrvalosti, technicky tam problémy nejsou. Větší zábavu tak poskytují cesty na 3D stěně a cesty od 7+. V hale je jedno samonavíjecí zařízení. Při poslední návštěvě však překvapilo množství volnějších chytů, tabule k údržbě byla dosti popsaná, zřejmě důsledek půl roku starých cest.

Na galerii najdete velký boulder, po pravém schodišti z něj se dostanete na kratší stěnu s položenými, kolmými a lehce převislými profily, kde jsou z větší části předinstalovaná lana a jedno samonavíjecí zařízení. Z levé strany bouldru můžete po žebříku vylézt do specializované lezecké posilovny.

Hala je v zimě vytápěna pomocí elektrických infrazářičů. Díky výšce a chybějící izolaci je nejchladnější v Praze, což je skvělé na trénink. Infrazářiče jsou však instalovány někdy na stropě tak nešťastně, že v některých profilech/cestách pečou přímo na lezce (kolmá stěna vpravo, strop mezi sloupy). V létě je na stěně oproti tomu obrovské horko a větrání nepomáhají ani otevřená vrata do areálu. Komínový efekt totiž kazí minimální možnost v otevření stropní části. Vstupné zdražuje, investice nikde. Rozlehlost stěny a různé police i položené profily ukládají obrovské množství prachu-magnézia, jehož používání bylo v návštěvních špičkách dosti znatelné.

V teplých měsících jde do haly smrad vraty od kuřáků z venku.

Zatím množství návštěvníků se zdá výrazně nižší, než tomu bývalo před půl či rokem.

Hodnocení: 7 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonkách nejsou zafixovány
- samonavíjecí zařízení je v cestách s expreskami

- více volnějších chytů než v minulosti

+ gumová podlaha

+ ve velké části haly dostatečná prostornost, ale pravý „kout“ je problematický

+ ubylo návštěvníků

Hodnocení: 8 z 10

 

Závěr
Nejvyšší stěna v Praze. Celkově zvyšené vstupné, zrušení vstupu na MS, registrace. To vše má dopady do návštěvnosti - negativum pro provozovatele, pozitium pro stálé lezce. Ti by však uvítali určitě cesty s různorodějšími typy chytů. Z hlediska tréniku vytrvalosti je stěna, díky táhlým převisům, skvělá. V chladných měsících pro trénink perfektní. V létě už více jak pět let teplotně neúnosné, přitom by stačilo pořídit více střešních oken a umožnit jejich pořádné otevření.

 

Celkem 20 z 30

VYSOKÁ, PROFILOVĚ VÝBORNĚ VYMYŠLENÁ STĚNA S DOBRÝMI CESTAMI. V CHLADNĚJŠÍCH MĚSÍCÍCH SKVĚLÉ LEZENÍ, V LÉTĚ NEÚNOSNÉ HORKO. NEGATIVNÍ ZMĚNY NA VSTUPU I VSTUPNÉM.

Stav hodnocení k 10/2019