BigWall (BW, Vysočany)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Jako většina stěn v Praze je i tato umístěna v bývalém výrobním závodu. Dopravní dostupnost hromadnou dopravou je velmi dobrá. Parkování je k dispozici, ale v obvyklou špičku 17 – 20h u stěny nezaparkujete, zvláště když ostatní firmy v areálu si vyhrazují pro sebe čím dál více míst, k tomu zde nechávají materiál (celá krytá zastávka MHD, palety) a dále jsou zde odstavené vraky aut.

Ve vstupních prostorách se nachází recepce, malý obchod s lezeckým materiálem. Před nějakým časem zřízený vstup přes turniket je už de facto zrušený, býval tak často rozbitý, že s ním ztratili trpělivost. Občas docházejí čipy i klíčky k šatnám. Pro čekající je to nepříjemné, ale stěna díky tomu není přeplněná. Máte-li permanentku, jdete bez čekání.

Za turnikety je posezení a místo na zanechání bot, což je pozitivní na čistotu šaten. V nich najdete prostorné skříňky s ramínky. Bohužel však ramínka mizí a i trubka na ramínko ve skříňce bývá rozbitá, mezi návštěvníky stěny se viditelně množí nenechavci a vandalové. Zázemí i šatny jsou čisté, voda ve sprchách má dobrou teplotu.

Od velké lezecké haly jsou vstupní prostory odděleny skleněnou stěnou a vytápěny radiátory, v zimě je zde příjemné teplo. Nabídka občerstvení je standardní – pivo, limo, párky, tousty, káva, polévka, energetické nápoje a další.
Přístupy v rámci vnitřních prostor jsou řešeny čipem (šatny a lezecké prostory). Cena vstupného je základně rozdělena na dva typy; levnější je vstup na boulder a galerii s krátkými cestami, dražší umožňuje k výše uvedenému i lezení ve velké hale. Permanentky začaly být časově omezeny. Obsluha recepce je fajn.

Hodnocení: 8 z 10

 

Stěna, cesty

Z hlediska lezení s lanem je pro trénink primárně určena hala. Výška haly je 20m a profilům není co vytknout; od lehce položených, kolmých až po dosti převislé se stropovými místy vytvářejí opravdu dlouhé cesty. Použití lana o délce 50m je nutností! Ty nejvíce převislé, z druhé strany položené, profily vedou po dvou pilířích. Dolezete-li převisy pilířů na konec, budete po spuštění hodně daleko od místa, kde jste začínali.

Dále je zde 3D stěna, malá položená stěna a jako bonbonek spárová širočinka a vysoký „komín“. Najdete tady velmi pěkné cesty převážně od Viktora a Vildy, které doplňují další stavěči. Stěna vás prověří ve všech směrech. V položených cestách budete potřebovat vybroušenou techniku nohou a vzhledem k délce i trpělivost, v kolmých se už začíná projevovat vytrvalost a převislé cesty jsou silové a vytrvalostní. V některých ohledech se zde klasifikace lehce zmírnila, ale stále najdete cesty, kde budete mít klasifikaci za více než tvrdou. Cesty jsou výborně popsány nejenom pomocí francouzské a UIAA klasifikační stupnice, ale navíc jsou doplněny ikonami definujícími, co lezce v cestě čeká za obtíže (síla, vytrvalost, technika, lišty, boule apod.). V hale je jedno samonavíjecí zařízení.

Na galerii najdete velký boulder, po pravém schodišti z něj se dostanete na kratší stěnu s položenými, kolmými a lehce převislými profily, kde jsou z části předinstalovaná lana a jedno samonavíjecí zařízení. Z levé strany bouldru můžete po žebříku vylézt do specializované lezecké posilovny.

Hala je v zimě vytápěna pomocí elektrických infrazářičů. Díky výšce a chybějící izolaci je nejchladnější v Praze, což je skvělé na trénink. Infrazářiče jsou však instalovány někdy na stropě tak nešťastně, že v některých profilech/cestách pečou přímo na lezce (kolmá stěna vpravo, strop mezi sloupy). V létě je na stěně oproti tomu obrovské horko a větrání nepomáhají ani otevřená vrata do areálu. Chtělo by to maximalizovat otevření stropní části, aktuálně je větrání naprosto nedostatečné. Rozlehlost stěny a různé police ukládají obrovské množství prachu-magnézia, jehož používání ve špičkách je i ve vzduchu dosti znatelné.

Zajímavostí je obrovský jeřáb z let výrobní minulosti.

Celkově je zde cca 280 cest. Na galerii jsou v obtížnostech 4 – 6+ UIAA, v hale od 4 - 10 UIAA. Maximum zábavy a tréninku si zde užijí lezci v obtížnostech 6-8 UIAA, prezentujte je technika, síla a v převislých profilech vytrvalost. Určitě lze doporučit cesty v 3D stěně. Cesty se nyní zase ve velké hale z části obmněnili, ale určitě by kratší doba byla přínosem. Místo mezi pravým sloupem a koutem stěny, které poskytuje výběr cest od 5-8 UIAA, je v prime time přeplněné. Bohužel výskyt lezců/jističů bez základních znalostí se i zde stal pravidlem.

Hodnocení: 8 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonkách nejsou zafixovány
- samonavíjecí zařízení je v cestách s expreskami

- začíná přibývat lezců/jističů bez bezpečnostních návyků

+ gumová podlaha

+ ve velké části haly dostatečná prostornost, ale pravý „kout“ je problematický

Hodnocení: 8 z 10

 

Závěr
Nejvyšší stěna v Praze. Zázemí je příjemné, cesty moc hezké a ohledně tréninku vytrvalosti asi není nic lepšího. Rozhodně se neobejdete bez síly a techniky, začátečníci si přijdou na své v kratších cestách. V chladných měsících pro trénink perfektní, v létě ale teplotně neúnosné.

 

Celkem 24 z 30

VYSOKÁ, PROFILOVĚ VÝBORNĚ VYMYŠLENÁ STĚNA S PĚKNÝMI CESTAMI. V CHLADNĚJŠÍCH MĚSÍCÍCH SKVĚLÉ LEZENÍ!

Stav hodnocení k 11/2018