Ruzyně

Obsluha, zázemí, občerstvení

Stěna resp. její vnitřní i venkovní část je součástí většího sportovního a hostelového areálu. Parkovacích míst je zde dostatek. Přímo v rámci budovy je i nekuřácká hospoda s venkovním posezením. Pokud na sportovištích neprobíhá nějaká velká akce, kdy hospůdku je pro ostatní rezervovaná, tak se zde dá slušně najíst i napít.
Přímo v zázemí stěny můžete u obsluhy zakoupit pití, iontové nápoje, kávu a nějaké pamlsky, najdete zde také malý lezecký obchod.  Pro ty, co mají dostatek sil, je v ceně vstupu k dispozici posilovna.
Vnitřní a vnější stěnu spojuje zimní zahrada s dostatkem stolů, televizí s lezeckými filmy a dětský koutkem s množstvím hraček. Venku je ještě malá trampolína. Zimní zahrada je dobře oddělena od lezeckých prostor a zároveň prosklena. Nelezoucí tak se neruší s lezci a přitom nejsou odstrčeni díky vizuálnímu kontaktu.

Obsluhu stěny zajišťují brigádníci, občas nemusí mít veškeré informace, ale obsluha je vždy milá. Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh i zimní bunda se vejde, pro boty je v nich oddělený prostor. Hodilo by se zouvací místo (před lety to tak bývalo). Voda ve sprchách občas teplotně kolísá, ale patří k lepšímu průměru. Prostory celkově působí čistě a udržovaně.

Hodnocení: 10 z 10

 

Stěna, cesty

Vnitřní hala poskytuje kolmé, převislé, břichovité, 3D a i stropové profily. V posledních letech přibyla i venkovní stěna s kolmými, mírně převislými a jedním lehce položený profilem.

Cesty v kolmém a převislém jsou pěkné a technické záležitosti, hlavně od stavěče Petra jsou stavěné tak, že nezáleží na výšce lezce (je tu množství mezistupů/mezichytů). Převislejší, břichovité a stropové cesty prověří vedle techniky i sílu a vytrvalost, přitom se nejedná o boulderovou gymnastiku. Pokud náhodou u cesty bude uvedeno jméno Vašek, pak lezete cestu postavenou majitelem stěny.

Na vnější stěně můžete čekat primárně techničtější cesty díky kolmému profilu. Vnitřní stěna je svým charakterem silovější. Tato kombinace profilů a typů cest umožňuje opravdu výborný trénink. Aktuálně se začínají objevovat i další jména stavěčů. Obnova cest je i zde bolestí. Celkově zde klasifikace byla vždy vyrovnaná, dříve bývala o něco měkčí. Cesty z června 2018 jsou klasifikačně velmi tvrdé.

Vnitřní část má jako podklad parkety. V případě probíhajících aktivit ve zbývající části haly je oddělena těžkou plachtou, která zabraňuje příletu míče na stěnu a přitom neomezuje lezení. V případě volné haly je plachta vytažena ke stropu a vzdušnost je skvělá. V zimě je vnitřní stěna vytápěna klasickými radiátory, což je nejlepší řešení. O některých víkendech probíhají v hale sportovní události, kdy vnitřní stěna je až do večerních hodin uzavřena a leze se tak jen venku.

Venkovní stěna má bezpečností gumovou podlahu a je nejenom zastřešena, ale i opláštěna kombinací pevných profilů a zatahovacími hliníkovými roletami. V létě je to tedy stejné, jako byste lezli venku a v zimě díky instalovanému vytápění a staženým roletám je to stejné, jako v hale. Funguje to opravdu výborně.

Díky absenci samonavijáků a minimu lan shora je tu větší klid a prostor pro lezení na prvním. Venkovní i vnitřní stěna působí čistě a investice jsou vidět.

Hodnocení: 9 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonách nejsou zafixovány

- na vnitřní stěně se ještě vyskytují hliníkové karabiny, ale proti minulosti se už lépe dbá na jejich výměnu

- venkovní stěna má všechny karabiny ocelové
- podlaha na vnitřní stěně má parkety

- podlaha vnější stěny má bezpečnostní (gumovou) podlahu

- výška vnitřní haly není velká a tak břichovité převisy kousek nad zemí vyžadují hodně dobrého jističe a nenabírání lana lezcem
Hodnocení: 7 z 10

 

Závěr
Skvělé profily a prvotřídně postavené cesty, přitom je to jedna z nejstarších stěn v Praze. Neusínají na vavřínech a stále se rozvíjejí – investice do venkovní stěny a zázemí. Najdete-li ještě probroušenou karabinu, neváhejte se ozvat. Milá obsluha, hospoda přímo v baráku, lezecká atmosféra. Vzájemná domluva mezi lezci, že si nebudete překážet ve vedlejší linii, je tady běžná. Venkovní stěna, která je v létě krásně na vzduchu a v zimě kompletně zakrytovaná. Pozitivem je i absence lan na top-rope a samonavijáků. Plně oddělený dětský koutek přispívá k pohodě všech. Jděte sem, pokud víte, co s lanem a jistítkem, rádi se zlepšujete a lezení není pro vás módní záležitostí. Trénink je zde radostí.

Celkem 26 z 30

 

STĚNA UMOŽŇUJE KOMPLEXNÍ TRÉNINK.


Stav hodnocení k 11/2018