Ruzyně

Obsluha, zázemí, občerstvení

Stěna resp. její vnitřní i venkovní část je součástí většího sportovního a hostelového areálu. Bohužel se hned vedle stěny nově otevřel hotel a výrazně ubyla parkovací místa přímo u areálu. Pořád se však zde dá, i v blízkém okolí, parkovat zdarma. Přímo v rámci budovy je hospoda s venkovním posezením. Pokud na sportovištích neprobíhá nějaká velká akce, kdy hospůdku je pro ostatní rezervovaná, tak se zde dá slušně najíst i napít.
Přímo v zázemí stěny můžete u obsluhy zakoupit pití, iontové nápoje, kávu, zmrzlinu a nějaké pamlsky, najdete zde také malý lezecký obchod.  Pro ty, co mají dostatek sil, je v ceně vstupu k dispozici posilovna.
Vnitřní a vnější stěnu spojuje zimní zahrada s dostatkem stolů, televizí s lezeckými filmy a dětský koutkem s množstvím hraček. Venku je ještě malá trampolína. Zimní zahrada je dobře oddělena od lezeckých prostor a zároveň prosklena. Nelezoucí tak se neruší s lezci a přitom nejsou odstrčeni díky vizuálnímu kontaktu.

Obsluhu stěny zajišťují brigádníci, občas nemusí mít veškeré informace, ale obsluha je vždy milá. Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh i zimní bunda se vejde, pro boty je v nich oddělený prostor. Hodilo by se zouvací místo (před lety to tak bývalo). Voda ve sprchách občas teplotně kolísá, ale patří k lepšímu průměru. Prostory celkově působí velmi čistě a udržovaně.

Hodnocení: 9 z 10

 

Stěna, cesty

Jsou zde 2 velké haly; vnitřní hala poskytuje kolmé, převislé, břichovité, 3D a i stropové profily, vnější hala má kolmé, mírně převislé a jeden lehce položený profil.

Cesty v kolmém a převislém jsou pěkné a technické záležitosti, hlavně od stavěče Petra mají myšlenku, jsou perfektně hravé a technické, zaleze si v nich malý i vysoký lezec. Bohužel Petr asi přestává stavět nové cesty. Nově zde jsou cesty od Jirky, i ty jsou stavěné s nápadem. Pokud náhodou u cesty bude uvedeno jméno Vašek, pak lezete cestu postavenou majitelem stěny. Celkově jsou všechny cesty zde velmi příjemné díky množství mezistupů/mezichytů.

Vnitřní hala, se svými převislejšími, břichovitými a stropovými cestami prověří vedle techniky i sílu a vytrvalost, přitom se nejedná o boulderovou gymnastiku.

Na vnější stěně můžete čekat primárně techničtější cesty díky kolmému profilu.

Kombinace profilů a typů cest umožňuje opravdu výborný trénink.

Vnitřní část má jako podklad parkety. V případě probíhajících aktivit ve zbývající části haly je oddělena těžkou plachtou, která zabraňuje příletu míče na stěnu a přitom neomezuje lezení. V případě volné haly je plachta vytažena ke stropu a vzdušnost je skvělá. V zimě je vnitřní stěna vytápěna klasickými radiátory, což je nejlepší řešení. O některých víkendech probíhají v hale sportovní události, kdy vnitřní stěna je až do večerních hodin uzavřena a leze se tak jen venku.

Venkovní stěna má bezpečností gumovou podlahu a je nejenom zastřešena, ale i opláštěna kombinací pevných profilů a zatahovacími hliníkovými roletami. V létě je to tedy stejné, jako byste lezli venku a v zimě díky instalovanému vytápění a staženým roletám je to stejné, jako v hale. Funguje to opravdu výborně.

Bohužel  i zde se projevuje "bolest" v pomalejší obnově cest a klasifikace u nich není úplně ustálena.

Díky absenci samonavijáků a minimu lan shora je tu větší klid a prostor pro lezení na prvním. V poslední době je docela stěna obsazená kurzy pro děti a adolescenty až do  20h. Venkovní i vnitřní stěna působí čistě a investice jsou vidět.

Hodnocení: 9 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonách nejsou zafixovány

- na vnitřní stěně se tu a tam ještě vyskytují hliníkové karabiny
- podlaha na vnitřní stěně má parkety

- výška vnitřní haly není velká a tak břichovité převisy kousek nad zemí vyžadují hodně dobrého jističe a nenabírání lana lezcem

+ podlaha vnější stěny má bezpečnostní (gumovou) podlahu

Hodnocení: 7 z 10

 

Závěr
Skvělé profily a prvotřídně postavené cesty, přitom je to jedna z nejstarších stěn v Praze. Neusínají na vavřínech a stále se rozvíjejí – investice do venkovní stěny a zázemí. Najdete-li ještě probroušenou karabinu, neváhejte se ozvat. Milá obsluha, hospoda přímo v baráku, lezecká atmosféra. Vzájemná domluva mezi lezci, že si nebudete překážet ve vedlejší linii, je tady běžná. Venkovní stěna, která je v létě krásně na vzduchu a v zimě kompletně zakrytovaná. Pozitivem je i absence lan na top-rope a samonavijáků. Plně oddělený dětský koutek přispívá k pohodě všech. Jděte sem, pokud víte, co s lanem a jistítkem, rádi se zlepšujete a lezení není pro vás módní záležitostí. Trénink je zde radostí.

Celkem 25 z 30

 

STĚNA UMOŽŇUJE KOMPLEXNÍ TRÉNINK VE VŠECH ROČNÍCH OBDOBÍ.


Stav hodnocení k 10/2019