Lezecké batohy

Recenze a rychlý uživatelský test lezeckých batohů o objemu 40-50l


Donést lezeckou výbavu včetně helmy, jídla, vody, oblečení, lékárničky a dalších nezbytnosti pod skálu jde v podstatě v jakémkoliv batohu odpovídajícího objemu.

U klasického batohu jste už asi nesčetněkrát zažili hledání věcí v jeho tmavých koutech, následně ji vyndáte a způsobíte si rošádu věcí ostatních. Neustále zvažujete, kam ho odložit; na stojato se kácí, jeho elipsovitý tvar se rád kutálí ze svahu.
Je-li vaší doménou jednodenní lezení mimo horský terén, zimu a nepotřebujete mít batoh na zádech ve stěně, pak budou pro vás následující recenze užitečné.

Hlavním znakem a funkcí specializovaných lezeckých batohů je velký vstupní otvor na zip, nejčastěji na zádech, a zpevněný, hranatější tvar, což dohromady poskytuje:

  • pořádek, přehlednost a snadnou manipulaci při vyndávání/zandávání věcí,
  • stálou ochranu vybavení před UV zářením, okolní špínou, svačiny před hmyzem či zvířaty,
  • čistou zadní stranu.

Většina lezců chodí do skal na celý den, čemuž odpovídá zásoba vody i jídla, zároveň absolvuje i delší a někdy ne příliš pohodlné přístupy. 

Posuzovali jsme následující aspekty:

- NOSNOST A OBJEM – prostor batohu jsme naplnili objekty (válce, pytle, krychle) o váze 10-12 kg.
- MANIPULACE - hodnotili jsme, jak batoh drží tvar při ukládání a vyndávání objektů zadním příp. i horním plnění, jestli při tom nepřekáží popruhy, zipy a víko se samo nezaklapuje, jednoduchost rozepnutí a zapnutí.
- STABILITA A POHODLNOST - s naplněným batohem na zádech jsme chodili po rovině, přes překážky a skákali z nich, abychom zjistili jeho stabilitu na zádech.
- KVALITA PROVEDENÍ – s ohledem na maximalizaci životnosti jsme hodnotili kvalitu materiálů a šití
- VYCHYTÁVKY, DOPLŇKY – bonusem může být plachta pod lano, vhodně umístěné vnitřní a vnější kapsy na lezečky, pytlík s magnéziem, systém pro uchycení lana a helmy na batohu.

V rámci našeho vlastního výběru jsme posuzovali 14 batohů od 13 obchodních značek.

 

Patagonia, Cragsmith 45

 

Na první pohled nás trochu zarazilo, že zadní stranu batohu otevíráte i s ramenními popruhy, které se tímto dostávají do kontaktu se zemí. Může také překážet neodnímatelný bederní pás. Co nám chybí je systém pro nošení helmy zvenku a případně lana zvenku, i když to lano raději kvůli váze a stabilitě budete chtít mít uvnitř. Ramenní popruhy jsou součástí odklopného víka, takže otevření provedete bez přerušování pohybu, avšak určitým otazníkem zůstává, kolik vydrží zip na který působí zatížení ramenních popruhů při nošení.
Dále už by následoval jen výčet pozitiv; boční kapsy na průvodce/lahev, kapsy ve vrchním vstupu, systém madel zvenku a uvnitř, stahování, bederák … Batoh má i výstup na hydrovak, ale to osobně považuji u batohu pro přístup ke skalám za zbytečnost.
Výrobce zdůrazňuje využití recyklovaných materiálů, batoh se však vyrábí na Filipínách a přitom jeho odbytiště je určitě hlavně v Evropě a Severní Americe, takže je to taková pseudoekologie.

+ velké vstupy shora i zezadu
+ tři držadla navrchu pro snadnou manipulaci
+ dvě materiálová oka uvnitř, která jdou použít jako držadla na krátké přenášení
+ dobré ramenní popruhy a dotahy
+ pohodlnější bederák oproti konkurenci
+ pěkně drží tvar
+ pružné síťované kapsy po stranách
+ postranní horní dotahy
- bederák nejde oddělat
- ramenní popruhy jsou součástí odklopných zad (dotyk popruhů se zemí, tlak na zip)
- chybí příslušenství na uchycení helmy a plachta na lano
- obava o trvanlivost síťovaných kapes
- pružící hrudní upínání
- vysoká standardní cena

ZÁVĚR: pokud nevadí VYSOKÁ CENA a nemožnost nezávislého upevnění helmy z vrchu, jedná se o výbornou volbu, zvláště PRO DELŠÍ PŘÍSTUP KE SKALÁM. NEDOPORUČUJI DO PROSTŘEDÍ S ulpívajícím PRACHEM kvůli dotyku ramenních a bederního popruhu se zemí. V rámci krátkého testu jsme nemohli posoudit, CO a jak dlouho VYDRŽÍ ZIP zadní otevírací části, na který působí ramenní popruhy.

 

Camp, Rox Alpha 40

Už z počátku se nám batoh zdál celkově jemný. Zvláště uchycení ramenních popruhů do batohu a jejich prošití nám přišlo naprosto neadekvátní, vachrlaté a jemné. Při plnění a manipulaci jsme však začali získávat pozitivní dojem, který pokračoval i při chůzi s batohem na zádech. Kupodivu nám nevadila absence dotahů ramenních popruhů, i bederní pás dobře seděl.
Přetrvávající pocit z odfláknutého materiálu a šití popruhů jsme se rozhodli vyřešit tím, že jsme s naplněných batohem seskočili z cca 50 cm schodu. Ozvalo se rup! Při bližší obhlídce jsme zjistili, že ramenní popruh u spojení s batohem vykazuje známky párání! Batoh na „jedno“ použití opravdu nechceme. Camp tak získává nedostatečnou.

+ přístup shora i ze zad
+ stěny drží tvar při otevřených zádech
+ velká kapsa zpředu
+ manipulační madla zepředu i na zádech
+ bederní popruh
+ při naložení netáhne dozadu i přes absenci horních přítahů
+ lehký
+ prachotěsná kapsa na mágopytel
- ramenní popruhy ze špatného materiálu
- pochybné zašití ramenních popruhů do batohu

ZÁVĚR: NEDOPORUČUJEME! Párání popruhů ve spoji s batohem již na prodejně.

 

Mammut, Neon Gear 45

Nepříliš nás zaujal lesklý vizuál viz foto, ale dělá se i v nelesklé tmavé barvě. Možnost rychlého odebrání bederního pásu nás potěšilo, stejně jako dvě vnější horní madla, venkovní a vnitřní kapsa ve vrchlíku. Otevírání zad bylo snadné, ale už při prvním otevření jsme zaznamenali borcení stran, zvláště dole.
Součástí je plachta na lano a z horní vnější kapsy jde vyndat popruh na přichycení dalších věcí, ale otevřená kapsa při užití popruhu je trochu mimo logiku.
Vnitřní kapsy jsou ze síťoviny, což vyvolává obavy o jejich trvanlivost.
Po naplnění nám batoh neseděl na zádech, to však může být individuální záležitost. Bohužel uložené těžší věci se v něm sesunuli dolů a dozadu. Tvar batohu se nepovedl. Lano nebo těžké věci dáte dolů, ale z hlediska stability a uložení se systém trychtýře neukázal zrovna nejlepší. Na batohu není možnost přichytit jednoduše helmu z venku.

+ rychlé odebrání bederního pásu
+ dvě vnější horní madla
+ kapsy ve vrchlíku
+ plachta na lano se stahováním a madly
- nedrží tvar při plnění těžšími věcmi
- nemá žádné boční stahování
- nám nesedí na zádech
- z venku nejsou žádné kapsy ani systémy na dodatečné uchycení věcí
 

Závěr: NESEDÍ NA ZÁDECH, VĚCI V NĚM SE SESUNULY, žádné větší kapsy ani systémy na uchycení věcí z venku

 

Blue Ice, Octopus 3.0 45

Batoh ve světle modré barvě není úplně ideální pro válení po zemi. Součástí batohu je plachta, opět nevhodná světle žlutá. K dokoupení je síťka na helmu. Bederní popruh a ramenní popruhy se dají uschovat, aby při přepravě (letadlo, auto) nepřekáželi nebo se plně ochránili před ušpiněním. Věci v batohu se po částečném nebo i úplném naplnění gravitací sesypaly a došlo k výraznému vyboulení, na zádech tak táhnul dozadu, asi nehorší v tomto ohledu ze všech testovaných. Chybí mu celkové zpevnění konstrukce a postranní stahování – to vše nás od koupě odradilo. Určité obavy máme i z poškození přezek ramenních popruhů.

+ dobrý přístup dovnitř
+ kapsy
+ plachta na lano, síťka na helmu jde dokoupit
+ popruhy jdou kompletně uschovat
- umístěné věci se sesypou, batoh se vyboulí, táhne vzad
- světle modrá barva
- případné poškození přezky ramenního popruhu udělá nosný systém nepoužitelným

Závěr: NEDRŽÍ TVAR, VĚCI SE SESYPOU, TÁHNE VZAD, světle modrá barva.

 

Deuter, Gravity Haul 50

Jde o zajímavou kombinaci batohu-tahacího vaku. Do výběru jsme ho zařadili vzhledem k otevíracím zádům, ty jdou i s ramenními popruhy skrýt jednoduchým zatažením zipu a přeměnit batoh na tahací vak, kde nic po stranách nepřekáží. Zároveň tato bočnice v módu batoh slouží pro dodatečné, ale ne úplně kompletní krytí vrchního přístupu.
Vak/batoh je oválně-podlouhlého tvaru, pokud je zcela naplněn, odklápěcími zády se dostanete jen do jeho poloviny. Také oválnější tvar není ideálním řešení pro uložení věcí v něm. Ani tmavý vnitřek nepomáhá orientaci.
Vak má horní přístup krytý zdrhovadlem. Perfektně řešené je otevírání.
V módu vak bude vrchní uzávěra v případě deště bohužel sloužit jako trychtýř. Výrobce si to asi uvědomil, a tak dal do spodní části (výtokový) otvor, ten však na zemi může být vstupem pro mravence.
V horní části vaku jsou dva popruhy na zavěšení, tahání ve stěně.
Od Deuteru jsme čekali dobré rozložení na zádech, to se však nekonalo. Asi i vzhledem k jeho výšce batoh táhl vzad i přes maximální utažení ramenních přítahů, a to ještě nebyl úplně naložen. Funkci dáváme vždy na první místo; pro účely skalkaření není tak batoho-vak vhodný, k tomu má vysokou standardní cenu.

+ kombinace batoh-tahací vak
+ objem 50 litrů
+ chytře vymyšlená proměna z batohu na vak pouhým zatažením zipů
- menší zádový vstupní otvor vzhledem k délce vaku
- oválný tvar je horší pro ukládání, vyndání věcí
- černý vnitřek zhoršuje přehlednost
- nemá vůbec vnější kapsu
- na zádech úplně dobře nesedí, táhne vzad
- vysoká cena

 

Závěr: Pro skalkaření i kratší vícedélky NEVHODNÝ. OVÁLNÝ TVAR, MENŠÍ PŘÍSTUPU ZÁDY A TMAVÝ VNITŘEK. Pro někoho to může být zajímavá alternativa, pokud by vám seděl na zádech, pro delší vícedélky, kde je potřeba přístup/sestup s batohem a zároveň potřebujete věci ve stěně a použijete možnost vytahování/zavěšení.

 

V dalším pokračování bude:

Boreal, Rambla 50

DMM, Flight 45

Lowe Alpine, Rogue 48
Lowe Alpine, Outcast 44

Tendon, Gear Bag 45

Singing Rock, Rocking 40

Grivel, Rocker 45

Mammut, Trion 50

Osprey, Kamber 42