KPZ v autě aneb nezbytnosti pro plynulý provoz

Základní výbava:

Pitná voda – na jakýkoliv výlet a cestu pitná voda, dejte si na dosah ruky, ať se můžete napít kdykoliv.

Mýdlo – tekuté mýdlo v malé lahvičce se šroubovacím uzávěrem. Ať už se ruce ušpiní při sběru hub, lezení na skále, dofukování či výměně kola, nebo palivem potřísněné tankovací pistoli.

Papírové kapesníčky – 3 či 4 vrstvé řeší většinu situací při jejich použití.

Nabíječka mobilu – kabel do zásuvky zapalovače nebo USB portu.

Sluneční brýle – brýle či klip proti ostrému slunci stále v autě. Kupte si něco za stokorunu a nechávejte stále v autě.

Čelová svítilna – pokud nechcete držet svítilnu v ústech ve stylu amerických detektivních seriálů a vylomit si o ni zub při noční výměně kola či si dokonce si svítit mobilem, tak bez čelovky se opravdu v noci cokoliv dělá špatně. Hodí se i jinak, neboť interiérová světla v autě jsou fakt na nic. Pro nás, co žijeme často v přírodě, je čelovka naprostá samozřejmost. Kupte si nějakou levnou ledkovou za dvě, tři stovky a nechávejte ji stále v autě. Stav baterií kontrolujte aspoň jednou ročně.

Plnohodnotná rezerva, klíč na matice kol včetně případného speciálního nástavce na šrouby, hever. Uvedené považuji za základ pro většinu motoristů. Dojezdová rezerva je vhodná leda pro někoho, kdo pendluje do hodiny okolo svého bydliště.

Lepící sadu vyhoďte - je naprosto k ničemu, to vymyslel idiot. Pokud nedokážete vytáhnout cizí těleso z pneumatiky, máte větší díru nebo se pneumatika stačila rozšmelcovat na kaši, je lepící sada pro okrasu. A i když se vám ji povede použít, tak lepidlo v podstatě zničí pneumatiku a musíte si koupit novou. Vivat ekologie.

Dbejte na to, aby šrouby u kol byly namazány vazelínou. Vhodné je šrouby očistit a znova namazat při prohazování zimních/letních kol. Se zarezlým šroubem jste namydlení. Mj. je to také důvod, proč nejezdit v botách na podpatku, balerínkách atp. Při uvolňování šroubu/matice se prostě na klíč musí dupnout i když ho nemáte zarezlý. Výměnu kola si nacvičte - pro chlapy samozřejmost, pro ženy prostě nutnost. Starým, invalidním a těhotným určitě někdo pomůže. Aniž bych sem chtěl dávat nějaké absolutní hodnoty, tak by měla výměna kola měla v poklidném tempu zabrat max. do 10ti minut. Čekání na asistenční službu je v ČR, Německu, Rakousku často otázkou 45min až 2 hodin. A je stále mnoho míst, zemí nebo nepokrytí signálem, kde se asistence nedočkáte nebo na nepřehledné silnici či dokonce dálnici svedené při uzavírce do jednoho pruhu v délce 25 km se vám čekat nechce. Tam jde o život.

Auto, které nemá úložný prostor pro rezervu, minimálně dojezdovou, prostě nekupujte. Na papíře psaný návod postupu výměny kola si dejte k rezervě, nezatažená ruční brzda, nezařazená rychlost mohou být fatální.

Startovací kabely – pro běžné osobní auto berte délku 3,5m. Čím vyšší/větší auto máte tím delší. Tloušťku kabelů berte dle ampérů. Startovací kabely a běžné postupy jsou určené pro naftové a benzínové motory. U startovacích kabelů bývá návod na jejich zapojení nebo si ho vytiskněte, tak ho stačí jen dodržet. Zkratovanou baterku ve šlamastice nechcete. Před zapojením kabelů vypněte u dobíjeného auta maximální množství spotřebičů – denní svícení, klimatizaci, větráky, rádio, vyhřívání skel. Zní to jako samozřejmost, ale v roli zachránce na to v posledních letech musím pořád upozorňovat. Opravdu nepochopitelné, že někomu nejde startovat auto, ale je tam zapnutých spotřebičů, jak kdyby to bylo připojeno k elektrárně.
Nechte od dobíjecího auta běžet motor a u dobíjeného auta pár minut počkejte, než se pokusíte nastartovat. Máte prázdnou baterku, tak to totálně nehroťte, že budete hned protáčet startét.

Pozor na dvouakumulátorová auta, auta s dvěma okruhy. Tam je nutno se řídit doporučením výrobce. U hybridů či dokonce čistého elektroauta je použití kabelů vyloučeno.

Žárovky a pojistky – krabičku se základními žárovkami považuji za základní výbavu, je stále výrazná převaha aut s běžnými žárovkami a halogeny, těch ledkových a xenonových (tam si to jednoduše nevyměníte) je málo. Špatně svítící auta jsou opravdu znakem šlendriána za volantem nebo inženýrského idiota v automobilce, který narval ke světlometu filtr či něco jiného tak natěsno, že bez demontáže se k tomu nedostanete. Vidět a být viděn je prostě základ. A sada základních pojistek vydrží věky.

Tažné lano a oko – co dodat, pomůže z vyproštěním, když někam zapadnete nebo když auto nejede. Osobně jsem použil zatím jen jednou v životě, ale hodilo se. (400 km před cílem mi začal kolabovat alternátor, po dalších 310km auto finálně zhaslo. Kamarád přijel se záložní a plně nabitou baterií, ale ta mě posunula o 70km, takže zbývajích 20km jsme jeli na laně.) Tažné oko – pokud ho nemáte trvale instalované, tak do hodně aut se musí vpředu našroubovat a u aut z druhé ruky tak může chybět. A opět je potřeba upozornit, že hybridy a elektroauta nejsou určena k tažení.

Výstražný trojúhelník a vesty – 2 vesty v autě považuji za standard a trojúhelník také. Dneska každý jezdí rychle, tak ho dejte opravdu dál od auta a nezapomeňte ho potom zase sebrat. Každou chvíli se nějaký válí na dálnici. Vhodným doplňkem muže být nějaké blikající světlo, které umístíte k trojúhelníku nebo na auto a nasměrujete k přijíždějícím (zadní světlo z kola, baterka nebo se prodávají i různé speciální majáky a svítilny). Mj. když vidíte někoho ve vestě, trojúhleník, blikající auto tak zpomalte a projeďte v dostatečném odstupu. Není nad to, když vyměňujete kolo na dálnici a metr od zadku se vám řítí auta, že!

Špendlík – seřídíte jím trysky ostřičkovačů.

Stěrač – prvotřídní stav stěračů sice považuji za samozřejmost. Nedokonalé stírání, šmouhy snižují bezpečnost, pro jistotu vozím jeden náhradní stále sebou. Máte-li nestejně velké, vozte ten menší.

Lékárnička – jde zredukovat, každý by měl zvážit, co ho čeká. Za zbytečnost považuji trojcípé šátky. Zato obvazy, nitrilové rukavice a kvalitní nůžky s kulatou špičkou se v případě průseru mohou hodit. Náplasti doplňujte, vypotřebují se většinou jako jediná věc v lékárničce. Doporučuji nestříhané. Desinfekci si kupte lihovou resp. takový čistý potravinový etanol je univerzál - dezinfekce, nezamrzá, nikdo na něj nemá alergii a funguje proti baktériím i virům, ať už se odřete nebo vyndáváte klíště. A přinejhorším jím jde doplnit kapalina do ostřikovačů, aby nezamrzla.

Anatomická pinzeta (ocelová) – hodí se na vytažení drobných předmětů z hodně špatně přístupných míst, samozřejmě s tím vyndáte trn s ruky a vzhledem k její pevnosti a zároveň tenkosti jsem s ní napojil vypadlé ocelová táhlo na mřížku výdechu vzduchu, které se mi podařilo vyškoubnout při vyndávání držáku na mobil. Vyhnul jsem se tak rozdělávání celé palubní desky. Mj. jdou s ní i protahovat a uvolňovat tkaničky do bot.

Čistý hadr – staré bavlněné tričko poslouží dobře, když potřebujete drhnout zahmyzené přední sklo, nebo vysát rozlité věci v autě či jak podložka, abyste si neotlačili, neušpinili kolena při výměně kola atd.

Lak na nehty, transparentní – docela univerzální a miniaturní věc vhodná na na naprasklé přední sklo - prasklina se potom nešíří, ženám na "oko" punčocháčů - nezvětšuje se, zátěr na akutně protékající švy ve stanu atd.

Vodovzdorná a dobře držící lepicí páska „duck tape“ – přilepíte a přichítíte tím cokoliv, co se nemá hýbat, padat, chvět. Jde tím i dočasně zalepit, zpevnit naprasklá hadička, odpadlá podrážka bot, fantazii se meze nekladou.

Igelit – silný igelit, nejlépe velký odpadní pytel, se hodí na zablácené boty a také jako náhrada zadních bočních okýnek, když se vám nějaká zlodějská svině podívá do auta je v kombinaci s lepící páskou nenahraditelný.

Číslo na asistenci, odtahovku, vašeho servisáka či pojišťovnu – když už se něco stane, tak ať vás přitom neoškubou. Číslo na odtahovku od vámi zaplacené asistence či pojišťovny si napište perem na papírek. Při nehodě se vám totiž vlastní mobil může rozbít, nebo jste ho někde zapomněli, je vybitý.

Rukavice kožené – odmetat sníh a škrabat v zimě zamrzlá skla auta s holými rukami nechcete, i když jsou to jen boční okénka (majitelé vyhřívaných předních skel vědí). Také pomohou při výměně kola v zimě, odhrabávání auta, nebo drátování výfuku.

Rukavice nitrilové – dejte si do auta rovnou 2 páry pro sebe a ještě jeden navíc v jiné velikosti. Vedle základní ochrany při poskytování první pomoci skvěle slouží při manipulaci s čímkoliv velmi špinavým, co nejde jednoduše umýt nebo pokud máte nedostatek vody.

Nářadí – jediné moje nářadí je klíč na uvolnění pólů baterie a násadkový šroubovák s bity, které používám při demnotáži světel za účelem výměny žárovky. Na údržbu auta je autoservis a vozidlo si kupuji s tím, že vždy musí dojet z bodu A do bodu B.

Co běžně nevozím, ale mohlo by se hodit

Kanystr(y) s palivem a trychtýřem - v ČR je snad čerpací stanice na každém rohu i v celé Evropě je jiech spousta a navigace sdělí jejich polohu. Jsou však stále ještě místa (např. řecko-albánské pomezí), kam bych aspoň bez 20l kanystru nejel.

Ocelový drát„náhle“ upadlý výfuk by při troše údržby se neměl stát, a když jo, je tu drát. Bacha, výfuk pálí = nechat vychladnout a použít kožené rukavice.

Peníze – zvažte ukrytí pár bankovek v autě. Ještě stále se vyskytuje „stravenky a karty nebereme, nebo terminál zrovna nejde či jste právě zapomněli peněženku se vším doma.

Pumpička – dofouknutí kol. Osobně jsem nikdy nepotřeboval, takže nevozím. Tlak v kolech kontroluji minimálně 1x měsíčně a v rezervě jednou za půl roku nebo před dlouhou cestou.

Destilovaná voda – litr destilované vody poslouží při nutnosti doplnění kapaliny chladící či do ostřikovačů, ruce se s tím myjí hůř.

 

Zima

Škrabka/stěrka – nejenom na zimu se hodí.

Smetáček – většinou na sníh. Nezapomeňte i na střechu, buďte ohleduplní. Taky by se vám nelíbí, když vám zmrazky toho před vámi bubnují do auta či vybuchují před vámi jak granáty.

Lopata – skládací plastová lopata je levná, ale chce to opatrnost při nabírání sněhu a hutný, zmrzlý sníh je její smrt, zvláště když jí půjčíte jinému řidiči, aby si vyhrabal auto. Pokud trávíte hodně času na horách nebo čekáte u vás kalamitu s nutnostní vyjet, tak kupte hliníkovou – lavinovou. Za nevhodné považuji vojenské lopatky a rýčky – je to těžké, miniaturní a na tuhle práci to fakt nechceš.

Řetězy – přes hrozný stav povrchů našich silnic je většinou upluhováno či dokonce posypáno. Při zhoršené situaci však stačí polský blboun s kamionem nebo pár blbounů stejné národnosti s osobákem na letních gumách a silnice je zablokovaná a je jedno, jestli máte nejlepší čtyřkolku na světě. Řetězy jsou tak řešení na cesty k pár (ještě) zapomenutým hotelům, pro kalamity nebo prostě v situaci, kdy ten před vámi to zabrzdí v kopci, vy jste na ledovce, couvat nemůžete a auto se do kopce už bez nich nerozjede. Doporučuji řetězy kladkové. Nasadíte za 5 minut a odjíždíte – sami se dotáhnou a drží, stejně i jejich sundání je hračka.