FAQ

Proč absolvovat základní nebo jiný typ kurzu?

Pokud váháte, zeptejte se někoho, kdo  základní kurz nebo i jen krátké školení absolvoval. 
Kurz vám ušetří měsíce až roky samostatného lezeckého i metodického moření. Vyhnete se nesprávné lezecké technice i špatné metodice.

Podívejte se na Reference.

Kurzy lezení Praha = profesionální insruktor s platnou akreditací, který vyškolil a vedl již stovky lidí.

Kdo je "akreditovaný instruktor" a proč vyžadovat pouze jeho služby?

 

Je potřeba upozornit, že bohužel mnoho provozovatelů stěn a sportovní agentury zaměstnávají birgádníky a různé výpomoce bez patřičného vzdělání, oprávnění a zkušeností, které jako laik nepoznáte. Vyžadujte vždy IČ a v živnostenském rejstříku si zkontrolujte, má-li osoba, která vás bude školit, příslušné živnostenské oprávnění.

 

Pro složení zkoušky "akreditovaný instruktor skalního lezení"  je nutné:

  • prokázat předchozí lezeckou praxi,
  • absolvovat 150 hodin speciálního školení na umělé stěně a skalách,
  • projít řadou znalostních testů např. z norem pro lezecký materiál, tréninkových postupů, zdravovědy atd.
  • na závěr složit náročnou praktickou zkoušku z vyvádění cest, chytání pádů, budování stanovišť na mobilních jistících prostředcích (vklíněnce, friendy, smyce), až po provádění záchranných technik, a to vše v reálném skalním prostředí a s členy zkušební komise jako figuranty.

Místo konání kurzů?

Lokality, kde můžete mít s námi kurz, najdete v přehledové mapě. Jmenovitě se jedná o Vysočany, Smíchov, Holešovice, Ruzyně, Košíře nebo Chodov. Výběr místa pro konání kurzu si určujete vy nebo doporučíme my.

Jak dlouho kurz trvá

Kurzy na umělé stěně jsou běžně 1x týdně. Počet lekcí u většiny kurzů je 5 po 2 hodinách. Záleží však na typu kurzu viz jednotlivé popisy kurzů.

Jak a proč rozvíjet základní znalosti?

Kurz pro pokročilé, trénink, spárové techniky vám pomůže nejenom okamžitě posunout vaše lezecké schopnosti, ale odhlalí i nesprávně zažité lezecké chyby a metodické omyly.

S kým se na kurzech potkám? Kde se konají?

Vzhledem ke specifické náplni jednotlivých kurzů se na nich potkáte se stejně lezecky a znalostně vybavenými spolulezci. Každý kurz je veden tak, abyste byli jako lezec a jistič metodicky, psychicky a fyzicky připraveni na samostatnou činnost.

Kurzy probíhají na  umělých stěnách v Praze bezproblémově dosažitelných jak autem, tak i MHD. Výběr stěny je vždy dán náplní kurzů, u pokročilejších kurzů dle specifických potřeb účastníků. 

 

Jaké je potřeba oblečení a výbava na kurzy?

Na umělou stěnu - tričko s krátkým (dlouhým) rukávem, 3/4 nebo dlouhé sportovní kalhoty, tepláky. Vhodný je tenčí materiál, bavlněný, elastický. Nepříliš vhodné jsou tuhé materiály s vysokou gramáží pro jejich nepohodlnost, čistě funkční materiály se mohou zase zatrhnout. V zimních měsících vřele doporučuji si vzít teplou mikinu, leze se ve vysokých halách, kde i přes instalované vytápění může být chladněji. Na přezutí vezměte halovou obuv /tenisky/.
Půjčujete-li si lezecké boty na stěně, vezměte si tenké ponožky pod kotníky.

Na skály - oblečení podobných specifikací jako na umělou stěnu se zohledněním aktuálního počasí.

Ostatní výbava je popsána u každého kurzu jednotlivě. Hlavně si vše s námi můžete půjčit na stěně, kde budou probíhat jednotlivé kurzy nebo domluvit půjčení na skály.

Jak mám mít upravené vlasy, nehty? Mohu mít na sobě šperky?

Delší vlasy (mikádo) upravte např. do culíku. Dlouhé vlasy je vhodné svázat či splést.

Nehty na rukou i nohou je nejlepší mít ostříhané nakrátko.
Před kurzem odložte prstýnky, řetízky i hodinky.