BigWall (BW, Vysočany)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Jako většina stěn v Praze je i tato umístěna v bývalém výrobním závodu. Dopravní dostupnost hromadnou dopravou je velmi dobrá. Parkování je k dispozici, ale v obvyklou špičku 17 – 20h u stěny nezaparkujete, zvláště když ostatní firmy v areálu si vyhrazují pro sebe čím dál více míst, k tomu zde nechávají materiál (celá krytá zastávka MHD, palety) a dále jsou zde odstavené vraky aut.

Velké rošády se dočkalo vstupné i samotné podmínky vstupu. Zavedli zde stejné registrace vstupu jako na sesterské stěně 13tce. To opravdu není každému po chuti a vysvětlení jsou opět nepříliš logická. Registrační systém byl při našich návštěvách několikrát rozbitý a obsluha tedy pouštěla bez ní. Jen co však registrace fungovala, vyžadovala obsluha registraci a odmítala umožnit vstup bez registrace. Při vyplňování dat máte silný pocit, že než potvrzení o přečtení např. metodických pravidel, to vypadá leda na tahání osobních údajů, a ještě rozdílných při registraci na místě nebo na webových stránkách.

Dále je nutné vlastnit vstupní médium, to můžete použít z 13ky, jinak si ho musíte koupit. Takže k jednorázové návštěvě vás stěna neláká. Pro pravidelné návštěvníky je zase dosti kyselá věta: "Při ztrátě i zapomenutí je nutné koupit nové médium." Zřejmě nejsme jediní, které nové podmínky více než udivili, na recepci jsem během posledních 3 návštěv viděl odcházet lidi, kteří registraci či nákup kartiček odmítli a zřejmě jeli na jinou stěnu.

Bojem proti zákazníkům se stalo i vstupné, to bylo dříve odlišené na levnější vstup do části s boulderem+galerií a vstupné plné, které zahrnovalo i velkou lezeckou halu. Před pár měsíci se vstupné sjednotilo - platíte plnou cenu, což viditelně odlilo zákazníky zaměřené na boulder.

Na vstupní médium si sice můžete uložit peníze, ALE jenom v násobcích 500,- Kč. Jenže z nich nejde platit občerstvení a byly zrušeny veškeré typy permanentek. Dotovat finanční toky stěny tak postrádá naprosto smysl.

Došlo ke zrušení možnosti vstupu na kartu MS.

Za turnikety se nic nezměnilo; posezení, toalety, místo na zanechání bot před vstupem do šatem, kde jsou prostorné skříňky. Bohužel však skříňky jsou na klíčky, které nejsou k dispozici, takže je spousta volných skříněk, ale není možno je uzamknout. Zároveň ve skříňkách nejsou ramínka či trubky na jejich zavěšení. Zázemí i šatny jsou čisté, voda ve sprchách má dobrou teplotu.

Od velké lezecké haly jsou vstupní prostory odděleny skleněnou stěnou a vytápěny radiátory, v zimě je zde příjemné teplo. Nabídka občerstvení je standardní.

 

Hodnocení: 5 z 10

 

Stěna, cesty

Z hlediska lezení s lanem je pro trénink primárně určena hala. Výška haly je 20m a profilům není co vytknout; od lehce položených, kolmých až po dosti převislé se stropovými místy vytvářejí opravdu dlouhé cesty. Použití lana o délce 50m je nutností! Ty nejvíce převislé, z druhé strany položené, profily vedou po dvou pilířích. Dolezete-li převisy pilířů na konec, budete po spuštění hodně daleko od místa, kde jste začínali.

Dále je zde 3D stěna, malá položená stěna a jako bonbonek spárová širočinka a vysoký „komín“.

Cesty se obměňují, ale rozhodně si svůj projekt stihneme vylézt, protože půl roku cesty mnohy přetrvají. Zatímco v předchozích letech patřila stěna mezi klasifikačně přísnější, tak nejnověji udělané cesty jsou inflačnější. V hale je to cca 3/4 stupně. Pro zkušeného lezce většina cest nepředstavuje technicky potíž. V převisech jde hlavně o vytrvalost a sílu.

Větší zábavu z technického hlediska poskytují cesty na 3D stěně.

V hale bývá jedno samonavíjecí zařízení, aktuálně ale není k dispozici.

Na galerii najdete velký boulder, po pravém schodišti z něj se dostanete na kratší stěnu s položenými, kolmými a lehce převislými profily, kde jsou z větší části předinstalovaná lana a jedno samonavíjecí zařízení. Inflační hodnocení jde zde ještě vyšší. Z levé strany bouldru můžete po žebříku vylézt do specializované lezecké posilovny.

Hala je v zimě vytápěna pomocí elektrických infrazářičů. Díky výšce a chybějící izolaci je nejchladnější v Praze, což je skvělé na trénink. Infrazářiče jsou však instalovány někdy na stropě tak nešťastně, že v některých profilech/cestách pečou přímo na lezce (kolmá stěna vpravo, strop mezi sloupy). V létě je na stěně oproti tomu obrovské horko a větrání nepomáhají ani otevřená vrata do areálu. Komínový efekt totiž kazí minimální možnost v otevření stropní části, 3 stropní okna, která se vyklopí o cca 25 cm opravdu nestačí.

Vstupné se zdražuje a investice jsou leda v otravném odbavovacím systému a nikoliv rychlejší obměně cest či odvětrání haly. 

Rozlehlost stěny a různé police i položené profily ukládají obrovské množství prachu-magnézia, jehož používání bylo v návštěvních špičkách dosti znatelné.

V teplých měsících jde do haly smrad vraty od kuřáků z venku.

Hodnocení: 7 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonkách nejsou zafixovány
- samonavíjecí zařízení je v cestách s expreskami

- přibývá bezpečnostní metodiky a zřejmě i fyziky základní školy neznalých

+ gumová podlaha

+ ve velké části haly dostatečná prostornost, ale pravý „kout“ je problematický

 

Hodnocení: 8 z 10

 

Závěr
Nejvyšší stěna v Praze. Celkově zvyšené vstupné, zrušení vstupu na MS, registrace. Z hlediska tréniku vytrvalosti je stěna, díky táhlým převisům, skvělá. Zarážející je inflační hodnocení cest. V chladných měsících pro trénink perfektní. V létě už více jak pět let teplotně neúnosné, přitom by stačilo pořídit více střešních oken a umožnit jejich pořádné otevření.

 

Celkem 20 z 30

VYSOKÁ, PROFILOVĚ VÝBORNĚ VYMYŠLENÁ STĚNA S DOBRÝMI CESTAMI. V CHLADNĚJŠÍCH MĚSÍCÍCH SKVĚLÉ LEZENÍ, V LÉTĚ NEÚNOSNÉ HORKO A INVESTICE DO ZLEPŠENÍ NIKDE. NEGATIVNÍ ZMĚNY NA VSTUPU I VSTUPNÉM. AKTUÁLNĚ LEHCE INFLAČNÍ KLASIFIKACE.

Stav hodnocení k 06/2020